تعمیرگاه تخصصی تهران پلاس

صداهای غیرعادی موتور خودرو

رفع صدای موتور خودرو

خدمات ارائه شده در مجموعه تعمیرگاهی تهران پلاس فقط مختص به خودروهای خارجی است.

از پذیرفتن خودروهای ایرانی معذوریم. لطفا تماس نگیرید.

صداهای غیرعادی موتور خودرو

صدای موتور خودرو

برخی صداها در خودرو ممکن است در ابتدا غیرعادی باشد اما بعد از مدتی متوجه می‌‌شوید که صداها طبیعی‌اند و خودرو مشکلی ندارد اما گاهی اوقات شنیدن صدای جدید و غیر طبیعی یک هشدار است و باید آن را جدی گرفت مخصوصا اگر صداها مربوط به موتور خودرو باشد.

موتور خودرو، قلب خودرو است و آسیب‌های به ظاهر کوچک می‌تواند قلب خودرو را از پا در آورد. صداهای غیر طبیعی در خودرو را نباید نادیده گرفت مخصوصا اگر مربوط به موتور خودرو باشد در ادامه به صداهای غیر طبیعی در موتور خودرو می‌پردازیم و علل آن را بررسی می‌کنیم.

 

صداهای غیرعادی موتور خودرو

شنیدن صدای تیک تاک ساعت

شنیدن صدای منظم تیک تاک ساعت از خودرو به دو دلیل می‌تواند از سوپاپ‌ها باشد. یکی از دلایل احتمالا ناشی از کمبود روغن است و دیگری می‌تواند به دلیل سفت شدن فیلتر باشد. صدای تیک تاک منظم معمولا از بالای موتور خودرو به راحتی شنیده می‌شود و علت آن را باید در روغن (ممکن است به دلیل کمبود روغن یا کیفیت نامطلوب آن باشد) و فیلترها جست‌و‌جو کرد.

شنیدن صدایی شبیه جیغ

اگر هنگام خاموش کردن خودرو صدایی شبیه جیغ می‌شنوید احتمالا مشکل از تسمه است و باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید. اگر صدای جیغ بعد از خاموش شدن موتور ادامه داشته باشد باید سرپوش فشار رادیاتور را بررسی کنید چرا که ممکن است واشر آسیب دیده و نیاز به تعویض داشته باشد.

صدای عجیب از موتور خودرو

صدای تق تق

اگر صدای تق تق از موتور خودرو می‌شنوید باید آن را جدی بگیرید این صدا می‌تواند به دلیل وجود کربن در موتور و اهرم سوپاپ‌ها باشد. البته دلیل دیگری مانند یاتاقان شل و پیستون هم می‌توانند باعث ایجاد صدای تق تق باشد اگر صدا از این دو باشد ممکن است آسیب جدی به موتور وارد شود. اگر صدای تق تقی که می‌شنوید خفیف باشد باید سوخت خودرو را بررسی کنید چراکه سوخت نامناسب می‌تواند دلیل ایجاد این صدا باشد.

تنفس غیرطبیعی خودرو

برای آب بندی اتصالات فلزی در موتور از واشرهای پلاستیکی استفاده می‌شود تا از نشتی جلوگیری کند. اگر یکی از واشرهای گلویی اگزوز آسیب ببیند، دود اگزوز به جای اینکه خارج شود به داخل برمی‌گردد و صدای ویز ویز یا تاپ تاپ شنیده می‌شود. در خودروهای انژکتوری اگز واشر منوفیلد آسیب ببیند سبب نوسان در دور موتور می‌شود (مانند خرابی استپر موتور) و صدای نشتی هوا شنیده می‌شود.

شنیدن صدای سوت

اگر صدای سوت از داخل ماشین شنیده شود به احتمال زیاد در عایق‌ها نشتی وجود دارد.

شنیدن صدای سوت

وجود جسم خارجی در سیلندرها

اگر چیزی در سیلندرها وجود داشته باشد صدای آن به وضوح شنیده می‌شود. این اجسام ممکن است هنگام تعویض شمع ماشین و بازکردن ورودی هوای موتور وارد سیلندر خودرو شود کهع با بازکردن سیلندرها می‌توان آن را خارج کرد.

خرابی دسته موتورها

دسته موتور با یک قطعه پلاستیکی گیربکس را در جای خود نگه می‌دارد و از لرزش و جا‌به‌جایی آن جلوگیری می‌کند. اگر قسمت‌های پلاستیکی دسته موتور آسیب ببیند سبب لرزش در موتور می‌شود که غیر قابل کنترل است و دسته موتورها باید تعویض شوند.

شنیدن صدای ضربه از موتور

زمانبندی بین پیستون و سیلندر باید هماهنگ باشد و اگر این هماهنگی از بین رود صداهای شدیدی از موتور شنیده می‌شود. که می‌تواند به دلیل دمای بالای موتور، زمان بندی پیستون و… باشد که در هر صورت برای موتور خودرو مضر است.

صدای ضربه در سرعت‌گیر

اگر در سرعت‌گیرها صدای دنگ دنگ می‌شنوید به احتمال زیاد مشکلی در سگدست و اتصالات محور و شاسی وجود دارد. قبل از مراجعه به تعمیرگاه اگزوز را بررسی کنید، لق بودن اگزوز هم می‌تواند یکی از دلایل ایجاد این صدا باشد.

صدای کمپرس سیلندر

اگر واشر سرسیلندر از بین رفته باشد، هنگام اشتعال یک سیلندر به سیلندر کناری سرایت می‌کند و قدرت موتور کم می‌شود. اگر مشکل خودرو از کمپرس سیلندر باشد، صدای آن واضح است و متخصصان به راحتی آن را تشخیص می‌دهند.

شنیدن صدا‌های غیرعادی هنگام پیچیدن

شنیدن صداهای غیرعادی هنگام پیچدن می‌تواند دلایل مختلفی از جمله کم بودن میزان باد تایرها، همراستا نبودن چرخ‌ها و آسیب دیدن پلوس باشد. اگر صدا را در سرعت پایین می‌شنوید پمپ هیدرولیک را بررسی کنید.

صداهای غیرعادی هنگام ترمزگیری

درصورتی که هنگام ترمز گرفتن صدای کشیده شدن دو فلز روی هم را می‌شنوید به احتمال زیاد اشکال در لنت ترمز یا پدال ترمز است که باید به سرعت آن را تعمیر کنید چراکه می‌تواند خطرناک باشد. اگر هنگام ترمزگیری صدای تقه شنیده شود کالیپر آسیب دیده یا به درستی نصب نشده است.

شنیدن صدای غیرعادی هنگام گاز دادن

اگر هنگام گاز دادن صدای غیرعادی می‌شنوید احتمالا اگزوز خودرو سوراخ است. این مشکل برای خودرو جدی نیست اما می‌تواند سبب برگشت گاز به اتاق خودرو باشد که برای سرنشینان آن خطرناک است.

صدای غیرطبیعی یاتاقان زدن موتور خودرو

شنیدن صدای غیرعادی از زیر موتور ماشین می‌تواند به دلیل اشکال در یاتاقان‌ها یا میل لنگ باشد. کمبود روغن می‌تواند سبب یاتاقان زدن خودرو شود.

شنیده شدن صدای پیس پیس

اگر صدای پیس پیس در خودرو به گوشتان خورد لوله وکیوم و سیستم خنک کننده را بررسی کنید. سیستم خنک کننده موتور که وظیفه متعادل نگه داشتن دمای موتور را دارد و در صورت آسیب باعث ایجاد چنین صدایی می‌شود و مصرف سوخت خودرو را نیز افزایش می‌دهد.

صدای زوزه

اگر صدای زوزه در خودرو به گوش برسد معمولا اشکال را باید در دیفرانسیل یا گیربکس جست‌و‌جو کنید.

صدای گیربکس هنگام تعویض دنده

اگر هنگام دنده عوض کردن گیربکس سر و صدا می‌کند اشکال در کلاچ است و به احتمال زیاد نیاز به تعمیر دارد. البته ممکن است گیربکس نیز مشکل داشته باشد.

لرزش در بدنه خودرو

اگر همزمان لرزش در بدنه خودرو و صدای غیرعادی می‌شنوید احتمال می‌رود که پایه‌های موتور شکسته باشد. البته پاره شدن بست‌های اگزوز نیز می‌تواند دلیل لرزش بدنه و ایجاد صدای غیرعادی شود.

 

شنیدن صدای قیژ هنگام استارت زدن

شنیدن چنین صدای مربوط به تسمه دینام و یا تسمه تایم است و باید آن را تعویض کرد.

صداهای غیرعادی که هر روز تکرار می‌شوند نشان دهنده یک اشکال در خودرو‌اند و باید برای رفع آن اقدام کرد. عیب یابی اشکال از روی صدا را جدی بگیرید چرا که به توجهی سبب رفع آن نمی‌شود و می‌تواند مشکلات جدی تری را ایجاد کند.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تهران پلاس

تلفن: ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۵۷۲۱۳۴۱

اینستاگرام: tehranpluscar@

کانال آپارات تهران پلاس

کانال یوتوب تهران پلاس

—————————————————————————–

خدمات ارائه شده در مجموعه تعمیرگاهی تهران پلاس فقط مختص به خودروهای خارجی است.

از پذیرفتن خودروهای ایرانی معذوریم. لطفا تماس نگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

تهران پلاس

morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایل مسیریابی تلفن