تعمیر گیربکس

عیب یابی و تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک تهران پلاس

بخش دیگر از خدماتی که در تهران پلاس می توانید دریافت نمایید مربوط به ارائه خدمات تخصصی در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک خودروهای وارداتی است. گیربکس اتومبیل یکی از اصلی ترین بخش های آن بوده و نقشی کلیدی در عملکرد بهینه و مطمئن خودرو ایفا می نماید.

تعمیر گیربکس به دلیل داشتن پیچیدگی بالا و به گونه ای به دلیل یک سیستم مکانیکی پیچیده بودن نیازمند افراد متخصص و حرفه ای در زمینه تعمیر است، تا بدین ترتیب تمام مشکلاتی که در بخش گیربکس وجود دارد به راحتی رفع گردد.

خوشبختانه وجود مراکز تعمیر معتبری مانند تهران پلاس باعث شده است تا امکان تعمیر تمام مشکلاتی که در گیربکس به وجود می‌آید به راحتی امکان پذیر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تعمیر حرفه ای گیربکس با ما همراه باشید.

گیربکس

گیربکس یک بخش بسیار مهم در خودروها می باشد که وظیفه آن دریافت نیرو از موتور و انتقال آن به میل لنگ ها می باشد، و با توجه به اینکه گرما و اصطکاک در گیربکس زیاد است، به همین دلیل زودتر از سایر قطعات خودرو امکان خرابی در آن وجود دارد.

پس باید به تعمیر این قسمت از خودرو به وسیله افراد متخصص اهمیت داد، تا با حداقل هزینه و به بهترین شکل ممکن بتوان دوباره بازدهی و عملکرد خودرو را افزایش داد.

ولی اینکه چه مواردی در گیربکس به وجود می‌آید تا نیاز به تعمیر داشته باشد؟ و یا علائم خرابی گیربکس چیست؟ تمام این موارد در ادامه مطالب بیان خواهد شد.

روش تشخیص مشکل گیربکس

متاسفانه تشخیص دادن دقیق مشکل گیربکس به وسیله افرادی که تخصص و یا اطلاعاتی در بحث مکانیک و تعمیرکاری ندارند کار راحتی نیست و فقط افراد متخصص می توانند مشکل گیربکس را تشخیص دهند.

برای مثال اگر شما دچار تهوع شوید در این حالت حتماً به آخرین مواد غذایی که مصرف کرده اید و یا به فعالیت‌هایی که در آن روز انجام داده فکر می کنید، تعمیرکارها نیز دقیقاً چنین کارهایی را انجام می‌دهند و با مدنظر قرار دادن ویژگی‌ها فنی و به گونه‌ای عمل کرد بخش‌های دیگر سعی می‌کنند مشکل اساسی را در گیربکس پیدا کنند، مثلاً بررسی صدای گیربکس جزو نکات مهمی هست که باعث می‌شود تا تعمیرکار خیلی سریع بتواند مشکل اصلی گیربکس را پیدا کنند.

مثلاً حرکت سخت دنده یکی از مواردی است که نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس می باشد.

شاید برای شما هم تاکنون اتفاق افتاده است که هنگام رانندگی از وجود مشکل در دنده و یا جا نیفتادن دنده شکایت داشته باشید، که این مورد می تواند بیانگر وجود مشکل درگیربکس باشد.

و یا  ممکن است هنگام تعویض دنده صدای غیر عادی ایجاد شود و یا تعویض دنده با تاخیر انجام شود که در این حالت این مورد می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد.

همچنین وجود مشکل در اهرم دنده و یا در سیم کلاچ

به اتمام رسیدن دیسک صفحه کلاچ و وجود مشکل در فلایویل و همچنین وجود مشکل در صفحه اصلی جزو مواردی هستند که می تواند باعث شود تا تعویض دنده با تأخیر و مشکل انجام گردد.

کم شدن روغن گیربکس

مورد دوم که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد می‌توان به نشت یا کم بودن روغن گیربکس اشاره کرد.

وجود نشتی در روغن یکی از مواردی است که می‌تواند نشان‌دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد، در واقع یکی از عمده‌ترین علل خراب شدن گیربکس نشتی روغن می باشد.

گیربکس از روغن واسکازین برای عملکرد صحیح استفاده می کند، که در صورت کاهش یافتن این روغن به دلیل نشتی، سطح عملکرد گیربکس هم به صورت کامل پایین می آید.

در حالت کلی روغن های واسکازین به رنگ قرمز روشن هستند و اگر این رنگ تیره گردد و یا بوی غیر عادی مانند بوی سوختگی در روغن ایجاد شود بدان معنا است که باید روغن گیربکس تعویض گردد.

برعکس روغن موتور باید روغن گیربکس در هر ۵۰ هزار کیلومتر عوض شود و وقتی که سطح روغن پایین می‌آید باید اقدام به شارژ روغن کرد.

ایجاد شدن لرزش در خودرو

از موارد دیگری که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد می‌توان به وجود لرزش یا برخورد دو بخش به هم اشاره کرد.

در حالت کلی نباید در خودروی سالم احساس لرزش و یا حس برخورد دو قطعه به هم به وجود بیاید، چون بروز چنین مواردی می‌تواند بیانگر مشکل در گیربکس باشد.

مخصوصاً در گیربکس های دستی هنگام تعویض دنده صدای ضربه به گوش می رسد که نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس است.

به وجود آمدن صدای زوزه

از موارد غیر عادی دیگری که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد می‌توان به ایجاد صدای زوزه اشاره کرد که نشان دهنده وجود مشکل در دنده ها یا یاتاقان توپی دنده است.

در حالت کلی کم شدن روغن واسکازین در دنده ها باعث ایجاد چنین صدایی می شود.

و اگر روغن به موقع تعویض نگردد در نتیجه اصطکاک بین دو سطح باعث ساییده شدن دنده ها شده و به گونه ای باعث بروز آسیب می گردد.

ایجاد بوی سوختگی

یکی دیگر از مواردی که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد، به ایجاد بوی سوختگی می توان اشاره کرد که به دلیل گرم شدن بیش از اندازه روغن واسکازین ایجاد می شود.

بکسواد کلاچ

یکی از موارد دیگر که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در گیربکس باشد می‌توان به بکسواد کلاچ اشاره کرد که این مورد به خاطر فشاری که بر روی دیسک صفحه هنگام فشار آوردن بر روی پدال کلاچ ایجاد میشود.

که در واقع این مورد هم باعث تعویض دنده به سختی می گردد که در نتیجه آن با صدای غیر عادی مانند صدای برخورد دو قطعه به هم مشاهده می گردد.

گیربکس یا جعبه دنده در دو نوع دستی و اتوماتیک ساخته می شود. گیربکس های دستی نخستین سیستم جعبه دنده طراحی شده در صنعت خودروسازی دنیا بودند. اما طراحی و مهندسی داخلی گیربکس های اتوماتیک کمی پیچیده تر از گیربکس های دستی است. لذا تعمیر گیربکس اتوماتیک نیز به مراتب دشوارتر بوده و نیاز به مهارت و دانش بالایی دارد. در صورت بروز مشکل چانچه بتوانید در همان مراحل اولیه اقدامات لازم را جهت رفع مشکل و تعمیر جعبه دنده اتوماتیک انجام دهید، تعمیرات آن کم هزینه و ساده خواهد بود. ولی با ادامه دار شدن موضوع، کار تعمیرات به فرآیندی پرهزینه و زمان بر تبدیل خواهد شد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

تعمیر گیربکس اتوماتیک

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس های اتوماتیک در سراسر دنیا استفاده شده و یکی از انتخاب های همیشگی رانندگان خودرو می باشند. راحتی استفاده، تعویض بدون دردسر و قابلیت دسترسی بالا باعث می شود تا گیربکس های اتوماتیک عملکرد و کارایی بالایی داشته باشند. در ادامه انواع گیربکس اتوماتیک ساخته شده را بررسی می کنیم.

گیربکس اتوماتیک سنتی

این نوع از گیربکس اتوماتیک که بیشتر با عنوان گیربکس اتوماتیک widely-used شناخته می شوند، تقریباً در هر خودرویی یافت می شوند. این سیستم انتقال قدرت از کوپلینگ مایع هیدرولیک یا widely-used برای تعویض دنده ها استفاده می کند. همچنین ECU (واحد کنترل موتور) مستقیماً به این مکانیزم متصل است تا امکان کنترل صحیح و دقیق موتور خودرو را فراهم کند.

گیربکس اتوماتیک دستی

در این نوع گیربکس اتوماتیک یکسری تنظیمات مربوط به کلاچ و دنده وجود دارد، اما همچنان از سنسورها، محرک ها، پردازنده ها و پنوماتیک نیز برای شبیه سازی عملکرد استفاده از دنده دستی استفاده می شود. وسایل نقلیه با این نوع گیربکس با عملکرد سریع موتور در سرعت های پایین و شتاب سخت شناخته می شوند، اما یکی از معایبشان این است که در مسافت های طولانی سوخت بالایی را مصرف می کنند.

گیربکس های CVT

گیربکس های ضریب متغییر یا اصطلاحا CVT با استفاده از تسمه یا قرقره، امکان تعویض یکپارچه دنده را با نسبت های مختلف وابسته به دور موتور یا RPM فراهم می کنند. این قابلیت باعث به حداکثر رسیدن کارایی و وجود شتاب مداوم در خودرو می شود که برای کاهش مصرف سوخت بسیار مناسب است. با این حال احتمال دارد وجود چنین گیبربکس هایی در خودرو صدای موتور را افزایش دهد.

گیربکس های دو کلاچه DCT

گیربکس های دو کلاچه یک سیستم انتقال قدرت بوده که از ترکیب سیستم های اتوماتیک و دستی ایجاد شده‌اند. در این گیربکس ها از دو کلاچ جداگانه برای تعویض دنده استفاده می شود. هر کلاچ در این سیستم به دنده ‌های زوج و فرد متصل شده است؛ به ‌همین خاطر می ‌توان عملکرد آن را در قالب طرحی متفاوت از ترکیب دو گیربکس دستی هم تعریف کرد. در بیشتر این نوع گیربکس ‌ها امکان تعویض دنده‌ دستی بدون کلاچ هم وجود دارد که به ‌همین خاطر گاهی به ‌آن نیمه اتوماتیک هم گفته می‌ شود.

گیربکس های سیاره‌ای AT

در گیربکس ‌های نوع سیاره ای AT، انتقال قدرت از طریق مجموعه چرخ دنده‌ های خورشیدی سیاره‌ای صورت می ‌گیرد. همچنین سیستم کلاچ اتوماتیک آن هیدرولیکی و دارای سیستم کنترلی است.

وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت تولید شده توسط موتور اتومبیل به دیفرانسیل و چرخ های آن است. گیربکس های اتومات از چند بخش تشکیل شده اند. این بخش ها عبارتند از: مبدل گشتاور (توربین، روغن گیربکس و … )، کامپیوتر مرکزی (ECU)، شیرهای برقی یا سنولوئید، کلاچ گیربکس اتوماتیک و چرخ دنده های گیربکس اتوماتیک.

هر یک از این بخش ها ممکن است دچار مشکلاتی شده و در عملکرد جعبه دنده اختلال ایجاد نمایند. خرابی هایی نظیر تقه زدن، خورده شدن چرخ دنده ها، خرابی و از کار افتادگی کامپیوتر مرکزی، گاز خوردن هرز اتومبیل، خرابی توربین، سوختگی و فرسودگی روغن گیربکس، نشتی محورها و واشرها، ضعیف یا خراب شدن شیر برقی، لغزش گیربکس و … برخی از مشکلاتی هستند که تهران پلاس می تواند جهت تشخیص آنها و تعمیر گیربکس اتوماتیک خودرو اقداماتی موثر انجام دهد.

خرابی گیربکس معمولا هنگام سرویس های دوره ای یا با روشن شدن چراغ مخصوص گیربکس و در برخی موارد با شنیدن سر و صدای اضافه در هنگام رانندگی قابل تشخیص است. تهران پلاس با داشتن کادر مجرب، بهترین گزینه برای برندهایی همچون بنز، بی ام و، تویوتا، کیا و کلیه برندهای وارداتی است.

بهترین تعمیرگاه گیربکس در تهران

امروز تعمیرگاه های بسیار زیادی در تمام شهرها مخصوصاً در تهران وجود دارد ولی مهمترین گزینه ای که در این میان وجود دارد این است که همیشه رانندگان در پی پیدا کردن یک تعمیرگاه حرفه‌ای و مجهز هستند تا بتوانند تمام خرابی هایی که در خودرو وجود دارند را به مرکز معتبر بسپارند و هر بار مجبور به پیدا کردن متخصص در زمینه خاص نباشند.

که خوشبختانه وجود تعمیرگاه مجهز و مرکزی مانند تهران پلاس باعث شده است تا امکان رفع تمام مشکلات خودرو از صفر تا صد اعم از تعمیر گیربکس، تعمیر جلوبندی، بررسی تخصصی و خودرو، تعمیر موتور، صافکاری و نقاشی، کارشناسی خودرو خارجی، برق خودرو، تعمیر کمک بادی و همچنین تعمیرات تخصصی خودرو های خارجی و موارد دیگر به صورت تخصصی و به وسیله تیم فوق‌العاده متخصص و حرفه ای انجام گیرد.

بدین ترتیب دیگر رانندگان هیچگونه نگرانی در روابط با دسترسی به تعمیرگاه معتبر نخواهند داشت.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که خواهان دسترسی به یک تعمیرگاه مجهز و معتبر هستید بدین ترتیب می توانید با مراجعه به وب‌سایت تهران پلاس اطلاعات کامل و دقیقی را در رابطه با درگاه های ارتباطی با این مجموعه بی نظیر به دست بیاورید.

 

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

-----------------------------------------------------------------------------

راه های ارتباطی با تهران پلاس

تلفن: ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۵۷۲۱۳۴۱

اینستاگرام: tehranpluscar@

کانال آپارات تهران پلاس

کانال یوتوب تهران پلاس

-----------------------------------------------------------------------------

بالا Call Now Button