تهران پلاس / نمونه کارها / تعمیر جعبه فرمان، تعویض بوش دیفرانسیل مازراتی

تعمیر جعبه فرمان، تعویض بوش دیفرانسیل مازراتی

تعمیر جعبه فرمان، تعویض بوش دیفرانسیل مازراتی
آنچه می خوانید

تعمیر جعبه فرمان، تعویض بوش دیفرانسیل مازراتی

آشنایی با جعبه فرمان و وظایف آن

تمامی وسایل نقلیه از ساده ترین تا پیچیده ترینشان، باید توسط راننده کنترل شوند. هرچند در سالهای اخیر سیستم های خودران نیز به صورت آزمایشگاهی تولید شده اند ولیکن به نظر میرسد تا مرحله تجاری شدن و صد البته ورود به کشور زمان زیادی باقی مانده است.

اگر تا به حال سوار اسب و یا موارد مشابه شده باشید قطعا میدانید که باید با افسار جهت حرکت را تعیین نمایید، فرمان خودرو و یا به صورت فنی تر و علمی تر سیستم فرمان خودرو به سان افساری است که کنترل خودرو و جهت حرکت آن را در اختیار شما قرار میدهد.

شاید اولین چیزی که با شنیدن سیستم فرمان خودرو به ذهنتان خطور کند همان غربیلک گردی است که هر روز آن را به گرمی در دستان خود گرفته و به سان عزیزی محکم میفشاریدش، ولیکن سیستم فرمان خودرو پیچیده تر از این چیزهای فانتزی است. سیستم فرمان دارای قطعات و پیچیدگی های خاص خود است که در ادامه به بررسی یکی از مهمترین این تجهیزات یعنی جعبه فرمان خواهیم پرداخت.

تجهیزات سیستم فرمان خودرو

سیستم فرمان وظیفه انتقال چرخش دست راننده به چرخ ها را بر عهده داشته و از قطعات ذیل تشکیل شده است:

۱- غربیلک فرمان: غربیلک فرمان، ملموسترین قطعه سیستم فرمان است که چرخش دست راننده را به ستون (میل) فرمان منتقل مینماید. علاوه بر این، غربیلک وظیفه دیگری نیز بر عهده دارد و آن هم افزایش گشتاور اعمالی است که راننده به غربیلک اعمال مینماید. هرچقدر قطر غربیلک افزایش یابد گشتاور اعمالی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در خودروهای جدید، غربیلک فرمان قابلیت تغییر ارتفاع و زاویه را داشته و کمپانیهای سازنده حداکثر تلاش خود را برای راحتی راننده دارند.

۲- ستون (میل) فرمان: میل فرمان رابط بین غربیلک و جعبه فرمان بوده و چرخش غربیلک را به جعبه فرمان منتقل مینماید. این میل حالت خرطومی داشته و به همین دلیل، قدری انعطافپذیر است و همین امر باعث افزایش ایمنی راننده به هنگام تصادف میگردد چراکه در غیر این صورت ممکن بود به هنگام تصادف میل فرمان به داخل کابین وارد شده و به راننده آسیب برساند.

تعمیر جعبه فرمان تویوتا لندکروز
بیشتر بخوانید

۳- جعبه فرمان: جعبه فرمان را شاید بتوان مهمترین قطعه سیستم فرمان دانست که سه وظیفه مهم بر عهده دارد:

الف) افزایش گشتاور

ب) تغییر صفحه دوران غربیلک فرمان به صفحه مکانیزم فرمان

ج) تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی

۴- پیتمن: پیتمن یا بازوی پیتمن بر روی شفت خروجی جعبه فرمان نصب شده که حرکت دورانی شفت را به حرکت زاویه ای تبدیل مینماید. انتهای پیتمن نیز به واسطه یک سیبک به میله درگ اتصال می یابد.

۵- میله درگ: میله درگ رابط بین پیتمن و شغالدست است.

۶- شغالدست و سگدست: علت نامگذاری این دو قطعه به خاطر شکل ظاهری آنها است. با حرکت شغالدست، سگدست نیز چرخیده و در نهایت چرخها نیز تغییر جهت میدهند.

جعبه فرمان

با توجه به آنکه جعبه فرمان اهمیت بسیار بالایی در سیستم فرمان دارد؛ کمپانی های سازنده تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام داده و چند نوع مختلف جعبه فرمان طراحی و تولید نموده اند. جعبه فرمان ها در حالت کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

۱- جعبه فرمان های مکانیکی: همانطور که از اسم این نوع جعبه فرمان ها نیز پیداست؛ تنها اجزای مکانیکی هستند که چرخش دست راننده را به چرخ ها منتقل می نمایند.

۲- جعبه فرمان های با توان کمکی: در این نوع جعبه فرمان ها، علاوه بر قطعات مکانیکی، تجهیزات الکتریکی و هیدرولیکی دیگری نیز موجود هستند که به افزایش گشتاور دست راننده کمک می نمایند.

جعبه فرمان های مکانیکی

جعبه فرمان های مکانیکی بر اساس نحوه عملکردشان به موارد زیر تقسیم میشوند:

جعبه فرمان حلزونی انگشتی: این نوع جعبه فرمان را می توان ساده ترین نوع جعبه فرمان دانست که به دلیل معایبی که دارد دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تعمیر تلسکوپی راوفور 2018
بیشتر بخوانید

جعبه فرمان حلزونی با دنده تاج خروسی: در این نوع جعبه فرمان که مقداری نسبت به نوع انگشتی پیشرفته تر است قطعه ای که به میل چرخ ها وصل است شبیه تاج خروس و قطعه ای که به میل فرمان متصل است همانند حلزون است.

جعبه فرمان حلزونی غلتکی: این نوع جعبه فرمان، عملکردی شبیه نوع خروسی دارد با این تفاوت که در آن از یک مارپیچ و یک چرخدنده به شکل غلتک استفاده شده است.

جعبه فرمان ساچمه ای با دنده تاج خروسی: در این نوع جعبه فرمان با چرخش غربیلک، مارپیچ جعبه فرمان نیز دوران می نماید. حرکت مارپیچ از طریق ساچمه ها به حرکت خطی تبدیل شده و در نهایت این حرکت خطی به چرخ ها هدایت شده و تغییر چهت خودرو اتفاق می افتد. این نوع جعبه فرمان با توجه مزایایی که دارد بیش از انواع حلزونی مورد استفاده قرار میگیرد. از مزایای این نوع جعبه فرمان نسبت به انواع حلزونی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- اصطکاک کم در جعبه فرمان: این امر منجر به کاهش تلفات در جعبه فرمان شده و از این روی راننده جهت یک تغییر مسیر یکسان، نیروی کمتری را نسبت به انواع حلزونی نیاز دارد؛ به همین دلیل در خودروهای سواری استفاده بیشتری دارد.

۲- بالاتر بودن ایمنی: به دلیل اصطکاک کمتر، سایش کمتر شده و در نتیجه خلاصی جعبه فرمان نیز کمتر از موارد قبلی است که همین امر ایمنی را افزایش می دهد.

۳- نگهداری و تعیمرات کمتر

۴- امکان استفاده از سیستم توان کمکی در این نوع جعبه فرمان

البته در کنار این مزایا، معایبی نیز نظیر گرانتر بودن، وزن بیشتر و … دارد.

جعبه فرمان دنده شانهای: این جعبه فرمان که به کشویی یا راک اند پینیون (Rack and Pinion) نیز معروف است از ۲ قسمت اصلی یعنی یک اهرم عرضی که شانه یا راک نام دارد و اهرم دیگر که به غربیلک متصل است و دنده یا پینیون نامیده می شود. این نوع جعبه فرمان بیشترین استفاده در خودروهای امروزی را دارد. از مزایای این نوع جعبه فرمان می توان به فضای کم، سبک بودن، ارزانتر بودن، اصطکاک کمتر و … اشاره کرد.

تعمیر گیربکس کیا موهاوی
بیشتر بخوانید

جعبه فرمان های با توان کمکی

جعبه فرمان های با توان کمکی به سه دسته تقسیم میشوند:

۱- فرمان هیدرولیکی

۲- فرمان الکتروهیدرولیکی

۳- فرمان الکتریکی

فرمان هیدرولیکی

در این نوع جعبه فرمان، پمپ هیدرولیکی با تولید فشار، به حرکت چرخدنده شانهای و کاهش نیروی وارده از راننده کمک می نماید و در نتیجه رانندگی با فرمان هیدرولیک بسیار دلپذیرتر از سایر فرمان های مکانیکی خواهد بود. از مزایای این نوع جعبه فرمان می توان به کاهش نیروی دست وارده از راننده، افزایش توان سیستم فرمان و … اشاره کرد. شایان ذکر است که در خودروهای امروزی عمدتا از این نوع جعبه فرمان استفاده می شود.

فرمان الکتروهیدرولیکی

اساس کار این نوع جعبه فرمان نیز همانند فرمان هیدرولیک است با این تفاوت که پمپ هیدرولیک نیروی خود را از یک موتور الکتریکی دریافت می کند.

فرمان الکتریکی

در این نوع جعبه فرمان دیگر خبری از پمپ هیدرولیک نبوده و نیروی کمکی توسط موتور الکتریکی که بر روی میل فرمان نصب شده است تولید می گردد. از مزایای این سیستم میتوان به وزن کم، فضای کم، استهلاک پایین و … اشاره کرد.

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان ما تماس بگیرید:  ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با تهران پلاس

تلفن: ۴۴۵۱۲۹۰۹-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۵۷۲۱۳۴۱

اینستاگرام: tehranpluscar@

کانال آپارات تهران پلاس

کانال یوتوب تهران پلاس

—————————————————————————–

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
تهران پلاس

تعمیرگاه تخصصی تهران پلاس

مرکز تعمیرگاه تخصصی خودرو تهران پلاس با بکارگیری از تعمیرکاران و کارشناسان ماهر و کارآزموده در تعمیر خودرو های خارجی، توانسته جایگاه درخور و مورد اطمینانی برای خود کسب نماید. استفاده از لوازم یدکی اصلی و با کیفیت در تعمیر خودروها از سیاست‌های مدون این مرکز می‌باشد. این مرکز در راستای مشتری مداری و با هدف راحتی شما در تمامی نقاط تهران خودروبر رایگان در اختیار مشتری قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.